9 znaków ostrzegawczych, że możesz mieć raka piersi

Najczęściej wymieniany znak ostrzegawczy przed rozwijającym się rakiem piersi to wyczuwalny guzek. Nie jest to jednak jedyna niepokojąca zmiana, którą kobieta może zauważyć w przypadku rozwijającej się choroby nowotworowej.

Rakowi piersi mogą towarzyszyć różne zmiany skórne lub inne niecodzienne symptomy. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, a w przypadku zauważenia któregoś z nich koniecznie skonsultować się z lekarzem specjalistą. W niektórych przypadkach choroba nowotworowa piersi może rozwijać się kompletnie bezobjawowo. Dopiero podczas badania mammografem specjalista może wykryć zmianę w piersiach. Badania skriningowe pozwalają na wykrycie choroby w jej wczesnym stadium, co drastycznie wpływa na jej wyleczalność.

Warto pamiętać, że wszystkie wymienione poniżej symptomy mogą mieć podłoże niezwiązane z chorobą nowotworową. Niezależnie jednak od tego zalecamy każdorazowo konsultować niepokojący objaw ze specjalistą.

1. Zmiany w teksturze skóry – rak piersi może wywołać zmiany, a nawet stan zapalny, w komórkach skóry, co z kolei przekłada się na zmianę w teksturze skóry. Szczególnie warto zwrócić uwagę na:
– podrażnienie skóry wokół sutka i brodawki sutkowej. Skóra wydaje się wtedy jakby była poparzona lub bardzo wysuszona;
– zrogowacenie skóry na piersiach.

Dodatkowo może pojawić się świąd, który często utożsamiany jest z rakiem piersi – pomimo, że nie jest częstym zjawiskiem. Te zmiany mogą być spowodowane występowaniem rzadkiego typu raka piersi – rakiem Pageta.

Powyższe zmiany mogą także towarzyszyć chorobom niezwiązanym z nowotworem, na przykład zapaleniu skóry lub egzemie.

2. Wysięk płynu z brodawki – w warunkach prawidłowych wydzielina z brodawki sutkowej pojawia się po raz pierwszy w okresie ciąży, kiedy przechodzi ona istotne zmiany czynnościowe – by wytworzyć pokarm dla noworodka. W innych przypadkach wyciek płynu z brodawki warto skonsultować z lekarzem. Wydzielająca się z piersi substancja może różnić się pod względem koloru lub konsystencji. Obserwuje się rzadkie lub gęste wydzieliny o kolorach od mlecznego do żółtego, zielonego lub nawet czerwonego. W większości przypadków wysięk nie jest związany z rakiem, jednak u niektórych osób może być jego objawem.

Innymi przyczynami wysięku z brodawki mogą być infekcje piersi, antykoncepcja hormonalna lub przyjmowanie leków, których skutkiem ubocznym jest laktacja.

3. Marszczenie skóry na piersiach – czasami jest to jeden z objawów raka zapalnego (złośliwego typu nowotworu piersi). Rak może spowodować nagromadzenie lifmy w piersiach, co prowadzi do obrzęku oraz wytworzenia zmarszczek. Tekstura skóry może przypominać pomarańczę. W przypadku zauważenia marszczenia piersi zaleca się niezwłoczną konsultację z lekarzem.

4. Zmiany w węzłach chłonnych – węzły chłonne to ważny element układu immunologicznego. Odpowiadają za likwidację drobnoustrojów i ich toksyn w organizmie. Jedne z największych węzłów znajdują się w okolicy pach, stąd nazwa „pachowe”. W przypadku opuszczenia piersi przez komórkę nowotworową, przemieszcza się ona do przyległego do piersi węzła pachowego, co z kolei spowoduje wyczuwalny obrzęk w okolicach pachy. Obrzęk może się również pojawić w okolicach obojczyka. W takiej sytuacji pod skórą można wyczuć małe, twarde i bolesne w dotyku guzki.

Węzły chłonne mogą się również zmienić pod wpływem zakażenia piersi lub innych zmian, niezwiązanych z nowotworem. W przypadku wystąpienia obrzęku należy skontaktować się z lekarzem i ustalić potencjalną przyczynę.

5. Ból piersi lub sutków – rak piersi może spowodować zmiany w komórkach skóry, które objawiają się uczuciem bólu, wrażliwości lub dyskomfortu w piersiach. W większości przypadków nowotwór piersi jest bezbolesny, nie wolno ignorować żadnych symptomów, które mogą oznaczać potencjalnie raka.

6. Inwersja (wciągnięcie) brodawki sutkowej – zwykle wciągnięcie brodawki nie stanowi poważnego problemu onkologicznego. Rak piersi może jednak spowodować zmiany w komórkach przy sutku, co skutkuje jego wciągnięciem w tkankę brodawki. Większość przypadków inwersji związana jest ze zmianami w okresie dojrzewania. Kobiety w grupie ryzyka (te u których wśród najbliższych członków rodziny (matka, siostra, córka) wystąpił nowotwór piersi i/lub mają mutację w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2 i/lub przeszły już chorobę nowotworową piersi), które zaobserwowały nagłe wciągniecie brodawki sutkowej powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

7. Zaczerwienienie –   rak piersi może spowodować zmiany skórne, objawiające się zmianą koloru. Skóra może stać się zaczerwieniona, choć mogą pojawić się również zmiany przypominające krwiaki. W przypadku wystąpienia zmian niepoprzedzonych uderzeniem, które mogłoby spowodować wystąpienia krwiaka, należy skonsultować się z lekarzem.

8. Obrzęk – rak piersi może być przyczyną obrzęku piersi. Po obrzęku niekoniecznie może pojawić się wyczuwalny guzek, ale piersi mogą różnić się od siebie rozmiarem lub kształtem. Dużo kobiet ma niesymetryczne piersi, co jest zupełnie naturalne, ale w przypadku obrzęku – zmiany w rozmiarze są nagłe i lepiej zauważalne. W przypadku obrzęku może pojawić się uczucie napięcia skóry piersi.

9. Wyczuwalne guzki lub zgrubienia – wykrywanie guzków często zdarza się podczas samobadania. Jest to najczęściej wymieniany objaw raka piersi, jednak duży odsetek przypadków zachorowań na nowotwór rozwija się bezobjawowo.

Ważne jest połączenie samobadania z regularnymi badaniami mammograficznymi. Wiele z wykrywanych zgrubień w piersiach niekoniecznie oznacza nowotwór. Jednak każdą wyczutą zmianę należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem specjalistą.

Kobiety obserwujące zmiany w swoich piersiach nie powinny nadmiernie denerwować się zachodzącymi zmianami. Wiele z tych zmian może być spowodowanym starzeniem się organizmu, zmianami w poziomie hormonów czy innymi czynnikami, które pojawiają się w ciągu życia. Niezależnie od tego należy pamiętać o aktywnym i zdrowym trybie życia, a bycie wyczuloną na potencjalne symptomy w połączeniu z regularnymi badaniami pomoże wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium – tym samym uratować życie.