Rak piersi – najczęściej zadawane pytania

Rak piersi dotyka rocznie ponad 16,5 tys. Polek. Wiele z nich zna temat tylko powierzchownie, a w Internecie krąży wiele mitów i niedokładnych informacji na temat tej choroby nowotworowej. W oczekiwaniu na wizytę u lekarza specjalisty, zapoznaj się z naszymi odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące raka piersi.


Co to jest rak piersi?

Rak piersi jest typem nowotworu, który rozwija się w tkance piersiowej. Jest to drugi pod względem częstotliwości zachorowań nowotwór. W przypadku kobiet jest to jeden z najczęściej występujących typów raka. Zdrowy tryb życia, profilaktyka i regularne badania skriningowe dają szansę na wykrycie rozwijającego się nowotworu w jego wczesnym stadium. Rokowania w przypadku wcześnie wykrytych raków są bardzo wysokie.


Kto choruje na raka piersi?

Wszystkie kobiety mogą zachorować na raka piersi. Prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu jest jednak różne i zależy od zaistnienia wielu czynników, zwanych „czynnikami ryzyka”. Wśród tych czynników wymienia się:

Warto pamiętać, że powyższe czynniki nie oznaczają, że kobieta zachoruje na raka piersi. Dobrze jednak wiedzieć, czy jest się w grupie podwyższonego ryzyka i zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę.

Na raka piersi mogą zachorować także mężczyźni, choć jest to zjawisko bardzo rzadkie.


Jakie są objawy raka piersi?

Najczęściej rozpoznawalnym objawem raka piersi jest guzek lub stwardnienie zlokalizowane w piersi. W przypadku wyczucia jakiejkolwiek zmiany w piersi, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Inne możliwe objawy to:

Bardzo często rak piersi rozwija się, nie dając żadnych zauważalnych objawów. Mammografia pozwala na wykrycie nowotworu, któremu nie towarzyszą żadne objawy.


Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi?

Choć medycyna nie wypracowała w 100% skutecznej metody ochrony przed rakiem piersi, to pewne zachowania i zmiany w stylu życiu mogą obniżyć ryzyko zachorowania. Głównie wymienia się prozdrowotny, aktywny styl życia, w tym:

Regularne konsultacje z lekarzem i badania skriningowe w połączeniu ze zdrowym trybem życia mogą znacząco obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi.


Czy doustna antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi?

Część badań dowodzi, że faktycznie istnieje związek pomiędzy występowaniem raka piersi wśród kobiet a przyjmowaniem pigułek antykoncepcyjnych przez więcej niż 5 lat. Dzisiejsze leki najnowszej generacji zawierają jednak mniej hormonów, przez co ryzyko jest zdecydowanie niższe. W przypadku kobiet, u których w rodzinie odnotowano przypadki raka piersi, ginekolog może zalecić przerwę, zazwyczaj trwającą rok, w przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej.


Jak często kobiety powinny wykonywać samobadanie piersi?

Samobadanie powinno wykonywać się raz w miesiącu. Podczas wykonywania samobadania szukaj nietypowych zmian w strukturze piersi. Zwróć szczególną uwagę na zmiany w wyglądzie brodawki sutkowej – zaczerwienienia, zrogowacenia czy sącząca się wydzielina. W przypadku piersi zwróć uwagę na zmiany w wielkości i kształcie. Zmarszczenie czy stan zapalny skóry to również cechy ostrzegawcze. Rak piersi najczęściej wykrywany jest przez kobiety, które wyczują guzki pod skórą piersi. Pamiętaj, że samobadanie nigdy nie zastąpi profesjonalnego badania przez specjalistę i badania mammograficznego. Dodatkowo powinno być wykonywane zawsze w tym samym okresie – najlepiej 2-3 dnia po ustaniu miesiączki.


Czy mammografia jest bolesna?

Mammografia to badanie radiologiczne i nie wymaga znieczulenia. Polega ona na użyciu specjalnego urządzenia, zwanego mammografem. Na płycie układa się najpierw jedną pierś, a później drugą, a technik/elektroradiolog dociska je z góry drugą płytą. Badanie powtarzane jest ze zmianą położenia płyt, które obejmuje boki piersi. Wykonanie obrazowania trwa zaledwie kilka sekund. Po wykonaniu zabiegu pacjentka otrzymuje zdjęcia w formie cyfrowej lub cztery klisze z obrazem wraz z opisem lekarza specjalisty. Choć samo badanie nie jest bolesne, niektóre kobiety z wrażliwymi piersiami mogą odczuwać dyskomfort przy przyciśnięciu płyt. Zaleca się, by pacjentki z nadwrażliwym biustem wykonywały mammografię tydzień po cyklu miesiączkowym.


Jak często powinnam chodzić do lekarza na kontrolę?

Częstotliwość badania różni się ze względu na wiek kobiety oraz ryzyko wystąpienia raka piersi. Regularne samobadanie kobiety powinny zacząć od 20. roku życia z częstotliwością raz na miesiąc. U kobiet młodych ze względu na gruczołowatą strukturę piersi nie wykonuje się badania mammografem. W przypadku potrzeby wykonania obrazowania, zalecane jest badanie USG. U kobiet po 35-40. roku życia (w zależności od struktury piersi, którą wskazać może po odpowiednim badaniu ginekolog lub chirurg) zaleca się wykonywanie co dwa lata mammografii i konsultacji z lekarzem specjalistą.  Regularne badania mammograficzne są szczególnie ważne w przypadku kobiet w wieku 50-69 lat. Takie badanie można w ramach ubezpieczenia zdrowotnego wykonać bezpłatnie i bez skierowania w ramach programu badań profilaktycznych. Listę placówek stacjonarnych znajdziesz tutaj: https://zdrowie.gdynia.pl/rakpiersi/aktualnosci/badania-mammograficzne-w-gdyni/https://zdrowie.gdynia.pl/rakpiersi/aktualnosci/badania-mammograficzne-w-gdyni/ . Informację o postojach mammobusów znajdziesz tutaj: https://zdrowie.gdynia.pl/rakpiersi/aktualnosci/etiam-lorem/https://zdrowie.gdynia.pl/rakpiersi/aktualnosci/etiam-lorem/