Czym jest rak piersi?

O raku piersi słyszy się coraz więcej, głównie za sprawą wielu kampanii społecznych czy medialnych. To bardzo dobrze, że ogólna świadomość społeczna na temat tego nowotworu rośnie. Warto jednak wiedzieć, czym konkretnie jest rak piersi i skąd się bierze.

By dobrze odpowiedzieć na pytanie, czym faktycznie jest rak piersi, warto dowiedzieć się najpierw, czym ogólnie jest choroba nowotworowa. Nowotwory są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Wiążą się z powstaniem nieprawidłowej tkanki z komórek organizmu. Organizm traci kontrolę nad całym procesem wzrostu komórek, a nieprawidłowa tkanka rozrasta się. Każda komórka posiada swój cykl życia, od powstania, do podziału i jej naturalnej śmierci. Nowotwór to zbiór komórek, w którym ten cykl został zaburzony – nie umierają, a zamiast tego mnożą się, prowadząc do rozrostu nieprawidłowej tkanki nowotworowej.


Rak piersi jest nowotworem złośliwym, który powstaje z komórek gruczołu piersiowego. Nowotwór ten rozwija się miejscowo w piersi, a w niektórych przypadkach daje przerzuty do węzłów chłonnych, a nawet do narządów wewnętrznych (płuc, wątroby, kości, mózgu itp.). Jest jednocześnie najczęstszym typem nowotworem wśród kobiet. Około 22% ogółu zachorowań na raka to nowotwór złośliwy piersi. Około 13% zgonów wśród kobiet spowodowanych jest rakiem piersi. U mężczyzn występuje rzadko.

Ze względu na zróżnicowanie nowotworu piersi, wyróżnia się jego różne rodzaje. Najczęściej używaną klasyfikacją raka piersi jest klasyfikacja mikroskopowa stworzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Najbardziej ogólny podział zakłada rozdzielenie rodzajów na przedinwazyjne (czyli te niezagrażające przerzutami) oraz na naciekające (z istniejącym ryzykiem przerzutów na inne narządy). Wśród rodzajów nowotworu piersi wymienia się:

  1. Przewodowy rak przedinwazyjny (DCIS) – ze względu na rozpowszechnienie badań mammograficznych wśród pacjentek, jest to coraz częściej rozpoznawany rodzaj raka. Rak przewodowy przedinwazyjny piersi ogranicza się do nabłonka, nie przekraczając jego błony podstawnej. Wcześnie wykryty nowotwór piersi w stadium przedinwazyjnym jest chorobą całkowicie wyleczalną.
  2. Zrazikowy rak przedinwazyjny (LCIS) – wyróżnia się jednolitym obrazem komórek, a wykrywany jest najczęściej przypadkowo przy badaniach diagnostycznych innych rozrostów. Zraziki (lub płaty) to gruczoły pęcherzykowe, odpowiedzialne za produkcję pokarmu. W tej postaci wczesne wykrycie również rokuje pozytywnie.
  3. Inwazyjny rak przewodowy – zwany również naciekającym, to najczęściej występujący rak piersi z ryzykiem przerzutów, stanowiący od 65% do 80% wszystkich przypadków zachorowań. W zdecydowanej większości przypadków temu rodzajowi raka współtowarzyszy typ DCIS. W tym typie komórki nowotworowe wykazują się dużym zróżnicowaniem. Wyróżnia się trzy stopnie: niski, pośredni i wysoki.
  4. Naciekający rak zrazikowy – jest drugim najczęściej występującym typem mikroskopowym. Stanowi od 10% do 20% ogółu przypadków zachorowań na nowotwór piersi wśród kobiet. Inne typy mikroskopowe raka naciekającego występują rzadziej. Około 5% pacjentek diagnozuje się z jednym z typów: rak cewkowy (inaczej tabularny), rak rdzeniasty, rak śluzowy, rak płaskonabłonkowy.
  5. Rak Pageta – to rodzaj występujący głównie na brodawce piersi. Jest to stosunkowo rzadki nowotwór złośliwy. Najczęściej pojawia się na brodawce piersi u kobiet, ale rzadko występuje też w okolicach sromu, odbytu, moszny lub prącia. Ten typ raka rozwija się w komórkach, które są częścią gruczołów apokrynowych – ich funkcją jest wydzielanie przeźroczystej, tłustej wydzieliny zabezpieczającej skórę. Rak Pageta piersi jest wyjątkową postacią raka piersi i stanowi od 1% do 3% ogółu przypadków zachorowań. Cechą charakterystyczną jest naciek nowotworowy na brodawce sutkowej. Często powoduje owrzodzenie. Niemal w 100% przypadków zachorowań współtowarzyszy mu inny typ raka piersi.
  6. Rak zapalny – to rzadki typ raka. Stanowi od 1% do 2% wszystkich przypadków zachorowań. Przebieg tego rodzaju nowotworu charakteryzuje się obrzmieniem i bolesnością piersi. Towarzyszą mu gorączka, zaczerwienienie skóry czy podwyższona liczba białych krwinek. Rokowanie w tym przypadku jest niestety niekorzystne.

Warto również pamiętać, że pierś może stać się miejscem zmian przerzutowych w przypadku wystąpienia innych nowotworów. Najczęstszą przyczyną przerzutów do piersi jest czerniak, rak narządu rodnego oraz rak przewodu pokarmowego.

W przypadku raka piersi kluczowa jest świadomość oraz profilaktyka. Nie ma domowych sposobów na leczenie raka piersi, a odpowiednio wcześnie zdiagnozowany daje duże szanse na całkowite wyleczenie choroby.